środa, 3 września 2014

SVETIŚTE VEPRIC - Chorwackie Lourdes (2014)

Vepric - Svetište Majke Božje Lurdske

Miejscem, które często odwiedzamy podróżując z Medjugorje na Makarską Rivierę jest Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric zwane Chorwackim Lourdes. Porównanie wzięło się stąd, że podobnie jak we Francji znajduje się tu piękna naturalna skalna grota, a cały krajobraz wraz z górami, roślinnością i potokiem przypomina ten z Lourdes.


Jak doszło do powstania Sanktuarium w tym miejscu? W 1908 roku biskup Juraj Carić wraz z grupą Chorwatów pielgrzymował do Lourdes z okazji pięćdziesiątej rocznicy objawień Matki Bożej. Nadzwyczajność, piękno i moc tego miejsca tak przeniknęły biskupa Juraja, że zapragnął stworzyć podobne miejsce w swojej ojczyźnie i poświęcić je Matce Bożej. 


W poszukiwaniu podobnej groty na chorwackiej ziemi, biskup Juraj dotarł do miasteczka Makarska i to właśnie odkryta w jego pobliżu naturalna krasowa grota otoczona stokami górskiego pasma Biokovo została wybrana na Sanktuarium Matki Bożej. Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes powstało z darów Chorwatów i pracy wolontariuszy, a jego konsekracja miała miejsce 15 października 1908 roku. 

 
Bp Juraj Carić zmarł w 1921 roku i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na terenie Sanktuarium. Jego grób znajduje się obok XII stacji Drogi Krzyżowej.Teren sanktuarium jest wciąż rozbudowywany, obecnie obejmuje grotę z ołtarzem, kaplicę z zakrystią, ołtarz polowy, konfesjonały, ścieżki procesyjne i stacje Drogi Krzyżowej.


Obecność Maryi, naturalne piękno tego miejsca i jego spokojne otoczenie jest tym co przyciąga do Vepric wielu pielgrzymów przez cały rok, jednak szczególnie tłumnie przybywają tu oni w dniach 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia i 7-8 września. 


Po wejściu na teren sanktuarium na tle przepięknych gór niespodziewanie wita nas Archanioł Gabriel, podobnie jak zjawił się w górzystym Nazarecie u niespodziewającej się niczego Maryi. 
Wśród skał znajduje się grota z figurą Maryi, a pod nią ołtarz.

 
Spacerując wśród pięknej przyrody, słuchając śpiewu ptaków i odgłosów cykad czuje się to, że także i przyroda śpiewa tu Matce Bożej hymn uwielbienia.Uczestnicy pielgrzymko-wczasów na zdjęciu grupowym po Mszy św. 
sprawowanej w Vepric (sierpień 2014).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...