sobota, 25 października 2014

Nazaré - miasteczko nad Atlantykiem

Nazaré reklamuje się jako malownicza nadmorska miejscowość. Położona na wybrzeżu Atlantyku, ma długie, piaszczyste plaże, zalewane wysokimi falami oceanu i jest odwiedzana przez dużą ilość turystów w okresie letnim. Przez nas odwiedzana jest przy okazji pielgrzymki po sanktuariach Europy.
Miasto znane jest z tradycyjnych strojów noszonych przez rybaków i ich żon, które noszą tradycyjne chusty i haftowane fartuchy nałożone na siedem flanelowych spódnic w różnych kolorach. Spódnice te, choć obecnie rzadko noszone, może jeszcze czasami zobaczyć. Na centralnym placu Nazaré kobiety w kolorowych spódnicach sprzedają suszone owoce, pestki, orzechy oraz wysuszone na plaży na specjalnych siatkach ryby - sardynki i dorsze. W tym miasteczku, jak nigdzie indziej, znaleźć jeszcze można żywe ślady dawnych tradycji. 
Szeroki pas złocistego piasku, strzeżona plaża, słońce... warunki do kąpieli w oceanie są tu idealne. 
 


Tuż przy plaży rozciąga się pas niskich białych domów z charakterystycznymi ceglastymi dachami. To głównie hotele i restauracje i bary, które przez cały rok goszczą turystów.W czasie pobytu w Nazaré odwiedzamy sanktuarium IGREJA de NOSSA SENHORA da NAZARÉ. W ołtarzu głównym umieszczona jest figura Matki Bożej Karmiącej, która według miejscowej tradycji została wyrzeźbiona przez samego św. Józefa i przywieziona z Nazaretu w IV wieku n.e. przez pewnego mnicha - i to tłumaczy także nazwę miejscowości.

Doroczna, wrześniowa procesja przypomina o legendzie o powstaniu miasta, figura Matki Bożej jest zanoszona wtedy nad samo morze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...