sobota, 6 września 2014

Lourdes - Grota Massabielle

Z pielgrzymkowego archiwum...  Pielgrzymka SANKTUARIA EUROPY (2007)

Lourdes - Grota Massabielle

Grota Massabielle (w miejscowym narzeczu: stara skała) w przeciwieństwie do obszernego placu Różańcowego i różnych w formie bazylik Grota Massabielle, gdzie Bernadetta Soubirous doznawała objawień, jest bardzo prosta i surowa. Skała, w której mieści się grota, ma wysokość 27 m, a sama grota ma 3,80 m wysokości, 9,50 m długości i 9,85 m szerokości.
Wnętrze groty nie jest ozdobione, chociaż umieszczono w niej prosty, kamienny ołtarz żeby można tu było odprawiać msze św. Ponad główną wnęką jest nisza, gdzie miały miejsce objawienia i na którym od 4 kwietnia 1864 roku umieszczona jest figura Matki Bożej z Lourdes, dłuta rzeźbiarza polskiego pochodzenia Josepha Fabischa. Artyście podczas pracy trudno było ustalić wygląd Pięknej Pani. Żadna z pokazywanych Bernadetcie reprodukcji obrazów nie odpowiadała temu, co dane jej było zobaczyć. Nie widząc innego sposobu, artysta poprosił dziewczynkę, żeby spróbowała uśmiechnąć się i popatrzeć w podobny sposób. Gotową figurę poświęcił biskup Bertrand Laurence. Fundatorkami figury były siostry Lacour z Lyonu. Ma ona 1,88 m wysokości, ubrana jest w białe szaty, w prawej ręce trzyma różaniec, a u jej stóp leżą dwie żółte róże, w takiej formie objawiła się Bernadetcie Soubirous. Na piedestale wyryty jest napis: Que soy era Immaculada Concepciou czyli  Jestem Niepokalane Poczęcie.
Na dużym stojaku obok ołtarza przez cały sezon palą się świece. Naprzeciwko ołtarza umieszczono kamień dla upamiętnienia wizyty w grocie papieża Jana Pawła II 15 sierpnia 1983 roku.
W tylnej części groty znajduje się źródło, odkryte 25 kwietnia 1858 roku przez Bernadettę Soubirous. Jest ono przesłonięte szklaną przesłoną. Pielgrzymi przechodzą w procesji przez grotę dotykając, zgodnie ze zwyczajem, skały pod figurą Matki Bożej, od wielu dotknięć skała stała się wygładzona. 


Źródło wody odkryte przez Bernadettę Soubirous w Grocie Massabielle istnieje nadal, zostało jedynie przesłonięte szklanym ekranem i podświetlone od dołu. Za przyczyną wody ze źródła już od pierwszych dni objawień następowały cudowne uzdrowienia. Pierwszą uzdrowioną była Catherine Latapie, która 1 marca 1858 roku obmyła swoje chore ramię w źródełku. Od tamtego czasu zarejestrowano ok. 7 tys. przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia, 69 spośród nich Kościół uznał jako cudowne.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...